Magnetické pole Země je důležitou ochranou pře slunečním větrem, což je proud částic, jež vychází ze Slunce. Pokud by Země nebyla chráněna magnetickým polem, mohl by sluneční vítr „odfouknout“ atmosféru, čímž by byla naše planeta životem neobyvatelná.
Vědci se domnívali, že je magnetické pole staré 3,5 miliardy let. Nyní ovšem zjistili, že je nejméně o půl miliardy let starší. Podmínky pro vznik života tedy mohly nastat dříve, než se odborníci domnívali.
Vědci z New Yorku zkoumali region Jack Hills v západní Austrálii, ve kterém se nacházejí více než 4 miliardy let staré zirkonové krystaly. Magnetometrem změřili magnetické signály železitých prvků ve 25 vzorcích krystalů.
Signály udávají směr a sílu magnetického pole v době, kdy se krystaly zformovaly.
Dřívější vytvoření magnetického pole také mohlo mít vliv na dřívější formování zemské tektoniky. Ztráta tepla z vesmíru totiž vedla k ochlazování planety a vytvoření pevné krusty. Nyní se proto vědci budou zabývat obdobím mezi 3,5 – 4 miliardami let, které podle nich bylo pro formování naší planety a života na ní, zásadní.