Pro účely výstavy v Britském muzeu zkoumali vědci 8 mumií z oblastí podél Nilu (dnešní Súdán). Některá těla jsou více než 5500 let stará – pochází z období 3500 let před Kristem, jiné mumie jsou relativně mladé, je jim „jen“ 1300 let.
Věk zemřelých lidí se pohybuje od dvou do padesáti let. Těla byla zkoumána za pomoci nejmodernější technologie. Po zavírací době byly mumie analyzovány v nemocnicích, pomocí přístrojů, se kterými se běžně vyšetřují pacienti. Nejlepší pohled „dovnitř“ zemřelých poskytly snímky z počítačové tomografie.
Výstava se snaží přiblížit život lidí v Egyptě, proto byly vybrány mumie napříč věkem a časovým obdobím. Moderní technologie ukázala, že lidé trpěli srdečními nemocemi a bolestí zubů. Dvě z osmi mumií měly v nohách nánosy cholesterolu, což ukazuje na kardiovaskulární onemocnění, které mohlo vést k infarktu.
Většina ze zkoumaných těl měla ve velmi špatném stavu zuby. V některých případech měli Egypťané tolik abscesů, že mohly být příčinnou smrti.
Nečekaný objev učinili vědci na jedné z mumií – ženě ve věku 25-30 let. Žena, která zemřela asi před 700 lety, měla na vnitřní straně stehna tetování představující symbol archanděla Gabriela. Jedná se o první doklad tetování z tohoto období.
Proč měla žena tetování, se vědci mohou pouze domnívat, jednou z možností je symbol ochrany.