V roce 1996 byla v blízkosti města Kennewick ve Washingtonu nalezena kostra muže stará 8 000 – 9 000 let. Po důkladném prozkoumání lebky muže se ukázalo, že má výrazné kavkazské (europoidní) rysy. Fyzickým vzhledem nejvíce připomíná Ainy nebo Polynésany, rozhodně ne indiány, kteří jsou původním obyvatelstvem amerického kontinentu.
O tom, kdo z Evropanů poprvé vstoupil na americkou půdu, se vedou spory. Před Kryštofem Kolumbem to pravděpodobně byli Vikingové v čele s Leifem Erikssonem. Starší kontakty Ameriky s Evropou zatím nebyly potvrzeny. Nález Muže z Kennewicku proto ve vědeckém světě vyvolal mnoho diskuzí.
Časopis Nature ve čtvrtek 18. 6 .2015 uveřejnil studii amerických vědců, která tajemství kostry vyřešila. Tým odborníků podrobil DNA izolované z článku prstu analýze, a zjistil, že genetický kód záhadného muže je velmi podobný DNA původních Američanů.
Nejbližší příbuzní jsou zatím indiáni z kmene Colville, kteří poskytli vzorek genetického materiálu.
Nález už před 20 lety vyvolat spor mezi původními obyvateli a archeology. Podle zákonů mají indiáni právo na svá pohřebiště uložit jakákoliv předkolumbovský nález. Na základě evropských rysů tehdy soud rozhodl ve prospěch vědců.
Nyní ostatky žádá kmen Colville, který v Muži z Kennewicku vidí svého předka. Archeologové oponují s tím, že žádný jiný kmen DNA neposkytnul a proto není jisté, zda to není příbuzný jiné populace původních obyvatel.