Mezinárodní tým vědců objevil stopy metanu v meteoritech pocházejících z Marsu. Přítomnost tohoto plynu by mohla být vodítkem pro hledání stop života na Rudé planetě. Odborníci prozkoumali šest meteoritů vulkanického původu.
Všechna vesmírná tělesa obsahovala plyny se stejným poměrem izotopů jako v atmosféře Marsu. Každý vzorek také obsahoval metan, jehož přítomnost byla měřena hmotnostním spektrometrem.
Objev naznačuje možnost, že by na Marsu mohli žít primitivní formy života, živící se metanem pod povrchem planety. Přítomností tohoto plynu na naší sousední planetě se budou více zabývat nadcházející mise NASA. Není totiž zatím jasné, jak se metan na planetu dostal a v jakém množství se zde nachází.
Mezinárodní tým vědců v čele s odborníky z Univerzity v Aberdeenu ve Skotsku ovšem potvrdil, že meteority z Marsu obsahují velká ložiska životadárného plynu.
I pokud se metan neprokáže být potravou pro vesmírné mikroby, mohla by jeho přítomnost ukazovat na teplé, vlhké a chemicky reaktivní prostředí, kde by se životu mohlo dařit.