30. června 2015 zažije svět minutu, která bude trvat 61 vteřin. Tento zvláštní jev se nazývá přestupná sekunda. Dochází k němu, když odborníci nastavují nejpřesnější hodiny tak, aby byly absolutně synchronizované s pohyby planety Země.
Většina z více než 7,25 miliardy lidí, kteří na Zemi žijí, si této změny vůbec nevšimne. Mezi odborníky však probíhá diskuze, zda by vteřina navíc měla být přidávána či nikoliv.
V důsledku poslední přestupné sekundy 30. června 2012 došlo k rozhození mnoha internetových serverů. Stejně jako internet má velké množství přístrojů citlivé vnitřní hodiny. Změnou i jediné vteřiny potom může dojít k desynchronizaci počítačových zařízení.
Kvůli takovým komplikacím jsou někteří odborníci přesvědčeni, že by se od prodloužené minuty mělo upustit.
Na druhé straně stojí tábor příznivců výjimečné sekundy. V čele s Danielem Gambisem, ředitelem společnosti Service of the Rotation of the Earth si vědci pokládají otázku, zda by měl sloužit stroj člověku, nebo člověk stroji.
Pokud by se svět zbavil vyrovnávací vteřiny, čas na Zemi už by nebyl spojen s planetou, na které žijeme. Během příštím 2000 let by zde byl hodinový rozdíl, mezi rotací Země a časem na všech našich hodinách.