Začátkem června vydalo konsorcium vedené BirdLife International nový Červený seznam ptáků, který přibližuje rizika vyhynutí pro všechny ptačí druhy, jež se přirozeně vyskytují na území Evropy – od Atlantiku po Ural.
I přes nezměrné snahy o ochranu ptactva, je v Evropské unii ohrožen vyhynutím téměř každý pátý ptačí druh. Největšími nepřáteli jsou nevhodné praktiky v zemědělství, úbytek přirozeného prostředí a klimatické změny.
Tento seznam přinesl několik varovných zjištění: na území Evropy je ohroženo 67 druhů (13% z 533 hodnocených druhů), z toho 10 kriticky, do této skupiny spadá například keptuška stepní (Vanellus gregarius), koliha tenkozobá (Numenius tenuirostris) a buřňák baleárský (Puffinus mauretanicus).
Oproti roku 2004 bylo celkem 29 druhů přeřazeno do vyšší kategorie ohrožení, a to například papuchalk bělobradý (Fratercula arctica), racek tříprstý (Rissa tridactyla) či polák velký (Aythya ferina) – na snímku.
Ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek k tomuto seznamu dodává: „Ochrana přírody, včetně ptáků, musí být evropskou prioritou číslo jedna.“