Olomoučtí ornitologové přišli na zoubek dalšímu z tradovaných biologických mýtů. Ptačí vejce jsou považována za jeden z nejpestřejších biomateriálů, ptáci je ale vidí jako nebarevná.Opeřenci totiž mají oproti lidem mnohem vyvinutější zrak.
Na rozdíl od lidí vidí i UV světlo, takže jejich barevné spektrum je rozšířeno o další rozměr. Vědci mají způsob, jak modelovat ptačí vidění a vnímání barev.
Zhruba před čtyřmi lety se olomoučtí vědci zaměřili na barevnost ptačího peří a přišli na to, že opeřenci na ně využívají jen zhruba čtvrtinu barev, které jsou schopni vidět. Pro zbarvení vajec ale využívají jen 0,1 procenta barev, které jsou schopni vnímat.
Což je 200- až 400krát méně než u ptačího peří. Z toho vyplývá, že biomateriál, dosud považovaný za jeden z nejpestřejších, je pro ptáky prakticky nebarevný. Dosud se odborná obec snažila barevnou proměnlivost vajec vysvětlit koncentrací pigmentů ve skořápce.
Ovšem chemikové ve vejcích zatím našli pouze dva pigmenty – modrozelený biliverdin a rezavohnědý protoporfyrin. Olomoučtí ornitologové přibrali další faktor, a sice přítomnost samotné skořápky z uhličitanu vápenatého, v níž jsou pigmenty uložené.