Opylování rostlin, včetně zemědělských plodin se neobejde bez hmyzu. Pokud by počet včel, čmeláků a dalších opylovačů klesl pod určitou hranici, ohrozilo by to potravinovou soběstačnost lidstva. Jednou z ničivých pohrom, která dokáže decimovat včelí populace, jsou pesticidy.
Obzvláště nebezpečné jsou pro ně, jak se zdá, neonikotinoidy – pesticidy chemicky podobné nikotinu. Nedávno publikovaná studie italských vědců dokládá, že narušují imunitní systém včel, které pak snadno podléhají virovým infekcím, s nimiž by si jinak hravě poradily.
A co hůř, včely se na nich mohou stát závislé. Vědci z Newcastle University a Trinity College Dublin včelám připravili dva cukernaté roztoky. Jeden čistý a druhý s příměsí neonikotinoidu. Včely chuť pesticidů ve své potravě nerozeznají, přesto hmyz dával přednost toxickému roztoku.
Neonikotinoidy na nervovou soustavu opylovačů působí podobně jako nikotin v lidském mozku. Má na ně stejný vliv jako zmíněná droga, což může mít katastrofální dopad na celé populace. Neonikotinoidy způsobují poškození larev, prostorovou dezorientaci a v některých případech i smrt.