Znalost DNA otevírá biologům cestu k případnému znovuoživení dávného velikána stepí. Vědcům se podařilo proniknout hluboko do genetického kódu dvou jedinců. Získané informace jsou mnohem komplexnější, než ty, které genetici rozluštili v roce 2008.
Analyzovali DNA mamuta, který žil před 45 tisíci lety na severovýchodní Sibiři. Druhý zkoumaný exemplář žil před 4300 roky na Wranglerově ostrově, jenž leží v Severním ledovém oceánu. Wranglerův ostrov je podle současných poznatků posledním místem, kde mamuti krátce před svým vyhynutím dožívali a zachovalo se tu také poměrně hojné množství jejich tělesných pozůstatků.
Genetický materiál vědci získali ze zubů a měkkých částí těla. Pravěké zvíře se ale zatím oživit nechystají. Prozatím chtějí DNA mamutů vložit do kmenových buněk slonů. Doufají, že se jim touto cestou podaří získat mnoho cenných poznatků o vyhynulých mohykánech.
Mimo jiné i to, čím se od současných slonů lišili a jaký mechanismus jim umožnil přizpůsobit se mrazivým podmínkám doby ledové.