Domů     .Top
Proč je čtení zdravé?
Pavel Šmejkal 23.4.2015

Čtení jako jedna z prevencí Alzheimerovy choroby

Mnohé studie ukazují, že čtení snižuje riziko Alzheimerovy choroby. Při čtení přijímáme nejen nové informace, ale posilujeme také mozek. Když čteme, vytváříme novou vzpomínku na to, co jsme četli. Díky tomu vznikají neustále nová nervová spojení a posilují se ty stávající, což napomáhá paměť udržovat v dobré kondici.

Proti stresu a špatné náladě

Při čtení se naše mysl přemisťuje na místa, kde zapomínáme na každodenní starosti a problémy a tím se zbavujeme i stresu a napětí. Čtení nám alespoň na nějakou chvíli pomáhá oprostit se od reality. Pokud například procházíte nějakým těžkým obdobím a postavy ve vaší knize prožívají totéž, získáváte díky tomu na celou věc jiný pohled.

Čtení vám pomůže ve společnosti i v zaměstnání

Pravidelným čtením se vzděláváme. S každou další přečtenou knihou se naše slovní zásoba obohacuje o nové výrazy, které si v konečném důsledku najdou své místo i v našem mluveném projevu. To se projeví při psaní nejrůznějších textů ve škole či zaměstnání, ale také při komunikaci.

Každodenní a mnohdy stereotypní témata s přáteli či partnerem tak budete moci okořenit novými poznatky a získanými vědomostmi z četby.

Čtečka, nebo kniha?

Knihy měly a vždy budou mít pro čtenáře neobyčejné kouzlo. Voní a při obracení každé další stránky cítíme pocit blaženosti. Pro tyto důvody na ně mnozí nedají dopustit. Moderní čtečky knih mají ale také nesporné výhody.

Pomocí speciální technologie displeje navozují velmi podobný dojem jako při čtení skutečné knihy. Čtečka má také výborné využití zejména na cestách. Pokud jezdíte pravidelně na dovolenou nebo cestujete do práce městskou hromadnou dopravou, čtečka pro vás bude skvělou volbou.

Jen si představte ten rozdíl, jestli do kufru přibalíte 5 kg knih nebo jednu čtečku, která váží jen několik dekagramů. Do tohoto malého zázraku můžete jednoduše uložit celou knihovnu a tu mít neustále v kapse.

Pak už jen stačí si vybrat, který kousek z této bohatě zásobené knihovny budete číst.

Čtečka e-knih Pocket Book Aqua 640

Vysoce kvalitní materiály, jednoduchý a elegantní design a uživatelsky přívětivé ovládání zaručuje velmi pohodlné čtení. Díky své nízké hmotnosti a kompaktnímu provedení se vejde do každé kapsy a dobře padne do ruky.

Tento model je navíc odolný proti stříkající vodě, prachu i písku a díky tomu ho můžete brát bez obav na nejrůznější místa, kde se rozhodnete relaxovat u své oblíbené elektronické knihy. Tato čtečka umožňuje nejen čtení knih, ale také vám nabízí rychlý přístup k Internetu na místech, kde se lze připojit k internetové síti prostřednictvím Wi-Fi.

Cena v síti Kasa.cz: 3099 Kč.

Čtečka e-knih eReading.cz START 2

Tato jedinečná čtečka je přímo provázána s portálem eReading.cz, který čtenářům umožňuje zasílání ukázek i kompletních knih, eNovin i výpůjček knih bezdrátově a na jeden klik z PC. Čtenářům denního tisku nabízí jako bonus řadu periodik zcela zdarma.

Cena v síti Kasa.cz: 1999 Kč.

Čtečka e-knih Pocket Book 614 Basic 2

Čtečka PocketBook Basic 2 vám pomůže si uvědomit, jak je čtení elektronických knih na čtečkách jednoduché a příjemné.Cena v síti Kasa.cz: 1790 Kč.

Čtečka e-knih GoGEN EREADER 2

Chcete mít svoji domácí knihovnu kdykoliv po ruce? Čtečka Gogen disponující širokou pamětí vám umožní uložení až 3000 knih. Pro nejvýkonnější čtenáře, nebo pro ty, kteří potřebují číst i za horšího světla nebo za tmy, nabízí čtečka výkonné podsvícení displeje, jehož intenzitu lze nastavit v 8 různých úrovních.

Cena v síti Kasa.cz: 2599 Kč.

PR

Předchozí článek
Další článek
Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz