Již více než 200 let ornitologové hledají odpověď na otázku, proč ptáci některá vejce podstrčená do jinými ptáky do svých hnízd přijmou, a jiná ne. Nikoho však nenapadlo, že rozhodnutí samičky závisí mimo jiné i na tom, zda výzkumníka u svého hnízda nachytá při činu.
O změnu se postarali vědci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, díky nimž se možná budou měnit dlouho zavedené metodiky pokusů. V nové přicházejí s překvapivým zjištěním. Pokud ptáci vidí vědce, jak podstrkuje vejce do jejich hnízda, mnohem častěji se nechtěného „dárku“ zbaví.
Olomoučtí ornitologové Daniel Hanley, Peter Samaš, Josef Heryán a Tomáš Grim a jejich kolega z newyorské The City University Mark E. Hauber se zaměřili na kosy a drozdy. Zkoumali zhruba 350 hnízd v Olomouci a okolí, kde oba druhy ptáků žijí přirozeně, a na Novém Zélandu, kam byli kosi a drozdi lidmi vysazeni před stoletím a půl.
Zatímco drozdí samičky jsou plaché a po vyrušení vědcem odletěly z dohledu, některé samice kosa zůstaly nedaleko.
„Tyto samice kosa tak měly větší možnost pozorovat pokus a mnohem častěji cizí vejce odmítly. Naopak reakce na cizí vejce u samic drozda nebyla vyrušením z hnízda ovlivněna,“ uvedl Tomáš Grim z katedry zoologie a ornitologické laboratoře.