Bolest lidskému tělu slouží jako základní obranný mechanismus. Někdy však bolest dlouhodobě přetrvává a tyto chronické stavy jsou často velmi obtížně léčitelné. Vědci již delší dobu zkoumají mechanismy vzniku chronických bolestivých stavů a možnosti jejich léčby.
Jejich hlavní pozornost se soustředí na studium modulace nociceptivní informace na míšní úrovni a na úlohu TRPV1 receptorů.
Mezi nejznámější aktivátory TRPV1 receptorů ovšem patří kapsaicin – pálivá sloučenina v chilli papričkách.
TRPV1 receptory se nacházejí především v neuronech periferního nervového systému, kde se podílejí na přenosu a modulaci bolestivých podnětů.
„Naše pokusy ukázaly, že významnou modulační úlohu při přenosu informace vyvolávající bolest mají TRPV1 receptory na centrálních výběžcích neuronů míšních ganglií. Zablokováním aktivity těchto receptorů dojde k výraznému snížení patologicky zvýšené citlivosti na mechanické a tepelné podněty, která je symptomem řady chronických bolestivých stavů,“ říká Jiří Paleček, vedoucí výzkumného týmu.
Tyto získané poznatky by v budoucnu mohly přispět k vývoji účinnějších a cílenějších léků pro léčbu bolesti, a zkvalitnit tak život pacientů.