Lidé po povrchu naší planety možná kráčejí už 2,8 miliónů let. Paleontologové v roce 2013 v Etiopii objevili polovinu levé spodní čelisti s pěti zuby, který podle tvrzení mezinárodního vědeckého týmu datuje stáří rodu Homo (člověk) o zhruba 400 000 let hlouběji do minulosti.
Podle tvaru čelisti se prý dá vyvodit, že se jedná o zástupce rodu Homo a nikoli o předchůdce člověka z vyhynulého rodu Australopithecus, jehož nejznámější protagonistkou je 3,2 miliónu let stará fosilie samice pojmenovaná Lucy. Ta byla schodou okolností objevena také v Etiopii, ale už v roce 1974.
Vědci sice přesně nevědí, jak tento raný člověk vypadal, vědí ale, že se pohyboval vzpřímeně a žil v řídkých lesích. Není však jisté, jestli si stavěl příbytky a zda se živil lovem či sběrem. Z největší pravděpodobností si ještě nedovedl rozdělat oheň.
Zatím nejstarší lidská podoba, kterou se podařilo sestavit, patří jedinci člověka zručného. Vědci ji dokázali rekonstruovat s pomocí 1,8 miliónu let starých fosilií z Tanzanie.