Smrt dánského učence Tychode Braheho (1546 – 1601), který na sklonku života pobýval v Českých zemích, je již po několik staletí obestřena temným tajemstvím.
Tradovaná historka, podle níž vědce zabil prasklý močový měchýř, když se kvůli přísné dvorní etiketě neodvážil vzdálit z centra veřejného dění, aby v ústraní vykonal neodbytnou potřebu, je sice humorná, pravdivá ale nejspíš nebude.
Mnohem pravděpodobnější se až dosud jevila hypotéza, že Brahe byl otráven rtutí. Rtuť se do jeho těla mohla dostat vinou četných alchymistických experimentů. Známý vynálezce také mohl některému ze svých soků natolik ležet v žaludku, aby sáhl k úkladné, leč osvědčené metodě – vraždě.
Aby se přišlo věci na kloub. Byl roku 2010 znovu otevřen jeho hrob pod podlahou pražského Týnského chrámu. Čeští a dánští badatelé získali vzorky kostí, vlasů a také čtyř různých textilií, nalézajících se v blízkosti učencova těla.
Nedávno provedli jejich rozbor pomocí radiochemické neutronové aktivační analýzy (RNAA) a atomové absorpční spektrometrie s generováním studených par rtuti.
Zjistili, že středověký vědec nemohl být otráven rtutí, protože ve většině vzorků obsah rtuti nijak významně nepřekračují běžné fyziologické hodnoty.