Dospělé mořské želvy dokáží najít cestu zpátky na pláž, na které přišly na svět. Překážkou jim nejsou ani tisíce kilometrů, které mezitím uplavaly napříč oceánem, ani horizont několika let. Když se přiblíží okamžik jejich reprodukce, vrátí se.
Jak je to možné? Vědce rozřešení této záhady trápilo dlouhá desetiletí..
J. Roger Brothers z University of North Carolina, který se touto problematikou zabýval, uvádí: „Zjistili jsme, že želvy si po vylíhnutí vtisknou do paměti jedinečné magnetické pole jejich rodné pláže.
V dospělosti se pak na základě této informace dokáží bez problémů vrátit.“ Mají, stejně jako některé druhy ryb a ptáků, schopnost orientovat se podle tvaru magnetického pole. Řídí se svým vnitřním „magnetickém kompasem“.
A proč je pro želvy tak důležité najít svou rodnou pláž? „Vyplývá to z logické úvahy,“ vysvětluje Brothers: „Co bylo dobré pro mě, musí být zákonitě dobré i pro mé potomky.“ K úspěšnému hnízdění je nutná souhra několika faktorů:
snadná přístupnost pláže, správná teplota, vhodný písek a především malé množství predátorů. „A jediná pláž, o které daná želva ví, že tyto podmínky splňuje, je přece ta, kde se vylíhla,“ dodává vědec.