
Vlčí rodinu v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko-Máchův zachytila fotopast letos v létě. Ochránci přírody společně s odbornou veřejností zajásali. Šelmy se vrátily do Česka po sto letech a poprvé tu vyvedly mláďata. První vlci se nedaleko Doks objevili patrně už na počátku jara.
Ekologové odhadují, že zde žije zhruba čtyř až pěti členná smečka. Místo je pro vlky příhodné díky hustému lesnímu porostu, kam téměř nevstoupí lidská noha. Kromě vlků tu žije dostatek lovné zvěře. Obávaný dravec zde může útočit na srnčí, daňky případně i slabé jedince prasnic a kanců.
Odborníci z Karlovy Univerzity nyní rozluštili genetický původ českých šelem. Odebrané vzorky porovnali s genetickým materiálem zvířat ze Západních Karpat i dalších oblastí střední Evropy. Do analýzy zařadili i vzorky německého ovčáka a československého vlčáka.
Na základě pečlivého srovnání dostupných dat došli k závěru, že čeští vlci jsou příbuzní se skupinami vlků obývajících západní Polsko a východní Německo. Tito nížinní vlci se geneticky liší od horských vlků, kteří obývají rozsáhlé oblasti Karpat.