Čeští lékaři objevili způsob jak diagnostikovat Alzheimerovu nemoc v počátečním stádiu a možná jsou na stopě léku proti zákeřné chorobě. Alzheimer je pro současnou stárnoucí populaci stále větší hrozbou.
Aleš Bartoš z Národního ústavu duševního zdraví Psychiatrického centra Praha společně se svým týmem zjistil, že v mozku pacientů se objevuje vyšší hladina specifických protilátek. Nemoc způsobují špatně svinuté nebo poškozené bílkoviny beta-amyloid a tau protein, které zanášejí mozek a ničí ho.
Tau protein a další bílkovina neurofilamenta tvoří kostru nervové buňky. Pokud je kostra poškozena, nervová buňka se může rozpadnout. Lékaři se proto zaměřili na tau protein a neurofilamenta. Množství protilátek proti tau proteinu a neurofilamentům v krvi i mozkomíšním moku je téměř stejné u zdravých lidí vyššího věku i nemocných Alzheimerem.
Poté co se vědci zaměřili na protilátky lokálně vytvořené v blízkosti nervové soustavy, zjistili, že u pacientů s Alzheimerovou chorobou je množství významně vyšší než u ostatních. Alzheimerova nemoc je chronické onemocnění nervové soustavy, které provází postupný zánik neuronů.
Neléčitelnou chorobou v současnosti trpí 140 000 Češek a Čechů. Nemocných přibývá s celkovým stárnutím populace. Mezi 65 a 74 lety jsou nemocí zasažena 3 % lidí z celkové populace. Ve věku 75 a 84 lety je to už 19 % a po 85 roce života onemocní téměř polovina populace, celých 47%.