Mezinárodní tým, jehož součástí jsou vědci z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně, objevil mechanismus a geny, které spouští vznik meduloblastomů. Ty jsou nejčastějšími zhoubnými nádory mozku u dětí. Dvě třetiny pacientů s touto diagnózou jsou mladší deseti let.
Zhoubné bujení vzniká v mozečku v týlní oblasti hlavy a přežití pacientů s tímto mozkovým nádorem se pohybuje kolem 70 procent. Dědičné predispozice k tomuto onemocnění má jen 7 procent pacientů. U většiny dětí, tak zatím lékaři neznají příčinu vzniku onemocnění.
Vědcům se však u části meduloblastomů podařilo odhalit geny, jejichž aktivace je zodpovědná za rozvoj nádorového bujení. Kromě toho zjistili, že meduloblastom ve skutečnosti není jedna, ale čtyři odlišné nemoci s odlišným průběhem a prognózou.
„Díky práci mezinárodního sdružení můžeme už nyní léčbu pacientů individualizovat. Některým nemocným s lepší prognózou lze snížit dávky radioterapie či chemoterapie, případně radioterapii zcela vynechat.
Těm s nejhorší prognózou pak můžeme nabídnout léčbu intenzivnější, doplněnou o takzvanou biologickou, či cílenou léčbu,“ uvedl přednosta kliniky dětské onkologie a proděkan lékařské fakulty profesor Jaroslav Štěrba.