Mezinárodní tým pod vedením Marka Stathama z University of California v Davisu na základě analýzy kompletní genetické informace od více než tisícovky lišek z celého světa zmapoval evoluci jedné z nejrozšířenější šelmy světa.
Předchůdkyně dnešních moderní lišky se postupně ze své kolébky na Blízkém východu rozšířily do Evropy, Asie, a přes Beringovu úžinu se malá skupina lišek dostala ze Sibiře do Ameriky, kde jejich potomci osídlili celý kontinent.
Zatímco předchozí studie, které zkoumaly pouze mitochondriální DNA, kterou dědí potomci od matky, tvrdily, že euroasijské lišky tvoří s těmi americkými spojitou populaci, nyní se ukázalo, že se obě skupiny oddělily už před 400 000 lety a od té doby se vyvíjí samostatně a dnes již tvoří samostatné druhy.
Předchozí závěry byly způsobeny jednou samičí linií euroasijských lišek, která před 50 000 lety překonala pevninský most Beringii, který v místech dnešní Beringovy úžiny spojoval v dobách ledových Asii a Severní Ameriku, a dostala se na americký kontinent. Zde do tamní liščí populace přinesla příměs euroasijské mitochondriální DNA.