Vědci našli vědecké vysvětlení na noční můru všech žárlivců, kterým jejich potomci připomínají bývalé partnery jejich manželek. Nemusí se obávat, že by jim zrovna jejich manželka byla nevěrná, a zplodila dítě se svým bývalým, na vině může ve skutečnosti být nová forma negenetického dědění.
Ta způsobuje, že potomek může skutečně připomínat matčina bývalého sexuálního partnera. Špatná zpráva je, že se to zatím podařilo potvrdit pouze u australských much druhu neriid.
Nejedná se přitom o zcela novou myšlenku, ale přišel s ní už Aristoteles. Podle této hypotézy pojmenované telegonie se vliv předchozího oplodnitele projevuje na dalším potomstvu další samice. S rozvojem genetiky však tato teorie upadla do zapomnění.
Vědci z australské University of New South Wales se jí přesto rozhodli otestovat na mouchách. Zjistili přitom, že velikost potomka byla častěji dána velikostí prvního partnera než druhého, který jí oplodnil.
Tento negenetický přenos si výzkumníci vysvětlují tím, že se molekuly ze semene prvního partnera dostaly do nezralého a neoplodněného vajíčka samice a poté ovlivňují život potomka zplozeného druhým samcem.