Britská vláda hodlá financovat průzkum genetické výbavy 75 tisíc lidí. Výzkum se zaměří převážně na nemocné trpící rakovinou a vzácnými genetickými onemocněními. Celkem má být do výzkumu zahrnuto až 40 tisíc nemocných.
Prověřena bude i genetická výbava nejbližších příbuzných pacientů, kteří jsou zdraví. Má se jednat až o pětatřicet tisíc jedinců. Během následujících čtyř let má být prozkoumána genetická výbava deseti tisíců nemocných, kteří se potýkají s nějakou formou rakoviny.
Pozornost bude věnována jak jejich zdravým, tak nemocným buňkám. Lékaři se hodlají zabývat především cíleným výzkumem DNA a novými způsoby léčby, které umožní šetrnější a cílenější přístup k odstraňování následků a příčin těchto závažných chorob.
Chemoterapie je sice velmi účinnou metodou, pracuje ale s ozařováním zdravé i nemocné tkáně a pro nemocné je často velmi vyčerpávající. Lékaři očekávají, že se jim podaří nalézt nové metody a léčebné postupy cílené přímo na vadné geny, jejichž strukturu budou moci ovlivnit.
Na podobném principu už funguje lék podávaný ženám s rakovinou prsu Herceptin, který brzdí nadměrnou aktivitu genu Her-2. Odhaduje se, že celkově projekt spolkne až deset miliard korun.