Evoluce často nepostupuje přímou cestou vpřed, ale hledá různé okliky a občas také zabloudí do slepé uličky. Vědci analyzovali největší sbírku fosilií patřící pravěkým předkům člověka z období střední ho pleistocénu získaných z jeho naleziště.
Tyto fosílie patří předkům neandrtálců z období pleistocénu a pochází z jeskyně ve Španělsku nazvané Sima de los Huesos. Kostry v jeskyni patří jedincům, kteří se zhruba před 400 tisíci lety oddělili od archaické větve lidí žijících v Africe a východní Asii a usadili se v Euroasii.
Přestože se neandrtálci křížili s moderními lidmi, kteří do Evropy přišli z Afriky, byli mezi oběma lidskými druhy velké rozdíly. Vědci si již dlouho lámou hlavu, jak je možné, že neandrtálci se od ostatních hominidů oddělili v tak krátkém časovém intervalu a co bylo příčinou těchto rozdílů.
Jisté je však to, že lidé z jeskyně Sima de los Huesos byli předchůdci dnešních neandrtálců. První předchůdci neandrtálců ale do Evropy přišli už před 600 tisíci lety. Je tedy zřejmé, že se neandrtálci nevyvíjeli, jako jedna uzavřená linie, nýbrž několik vzájemně si podobných skupin s dílčími odlišnostmi.