Řasy s minimálním přísunem světla mohou sami aktivovat pozoruhodný kvantový jev, ke kterému u nich dochází během fotosyntézy. Vědci se domnívají, že by tento jev mohl sloužit k efektivnějšímu využívání sluneční energie.
Při pochopení mechanismu jeho fungování by následně mohl vést k výrobě nového typu organických solárních článků nebo elektronických zařízení na kvantové bázi. Výzkum kvantové provázanosti u řas byl realizován v rámci nově vznikajícího vědního oboru kvantová biologie.
Ta se snaží prozkoumat, zda kvantové jevy mohou fungovat i v přírodě a nejen v laboratoři. Podle vědců můžou dokonce vysvětlit, jak je možné, že se ptáci ve vzduchu pohybují pomocí magnetického pole Země.
„Studovali jsme malé jednobuněčné řasy nazývané skrytěnka (cryptophytes), kterým se daří na dně kaluží vody, nebo v tuhém ledu. Jedná se o prostředí, kam dosáhne velmi málo světla,“ říká hlavní autor studie, profesor Paul Curmi.
Při zkoumání fotosyntézy řas odhalit roli kvantové koherence. Vědcům se podařilo kvantovou provázanost objevit u jedné třídy skrytěnky.