Voda je ideálním prostředím, kde může vzniknout život. Vědci z celého světa se proto snaží přijít na to, zda je v naší sluneční soustavě, mimo naší planetu místo, kde životadárná kapalina existuje.
Víme, že voda v minulosti tekla po povrchu Marsu. Voda pravděpodobně je i na Jupiterově měsíci Europa a na Saturnově měsíci Enceladus. Nyní se v hledáčku astronomů ocitl měsíc Pluta, Charon. Vědci předpokládají, že by pod jeho povrchem mohl být ukryt zamrzlý oceán.
Tekutá forma vody je zde nemyslitelná. Povrchová teplota na Plutu se totiž pohybuje kolem 380 stupňů Fahrenheita, což odpovídá hodnotě -229 oC. Je to tím, že planeta je od Slunce velmi vzdálená, leží zhruba devětadvacetkrát dále než Země.
Astronomové ale předpokládají, že kdyby se jim na Plutu a jeho měsíci Cháronu podařilo objevit povrchové trhliny, mohli by zde přítomnost zmrzlé vody odhalit.
Infračervené spektrum povrchu Chárona získané díky teleskopu havajské observatoře Gemini již před několika lety analyzoval Jason Cook z Arizonské univerzity. Dospěl tehdy k závěru, že na Cháronu se dají nalézt známky krystalické vody a amoniaku. Také tuto hypotézu chtějí vědci prověřit.
NASA plánuje k Plutu a Cháronu vyslat v červenci příštího roku kosmickou sondu New Horizons.