Létající dinosauři brázdili nebe dříve, než vědci původně předpokládali. Nejstarší pterodactylus, který patřil k rodu pterodaktyloidního ptakoještěra se na Zemi objevil už před 163 000 000 lety.
Z pterodactylů se později vyvinuli největší známí létající tvorové, kteří na naší planetě kdy existovali. Fosílie tohoto létajícího dinosaura paleontologové objevili v Číně. Na základě podrobné analýzy kosterních pozůstatků dospěli k přesvědčení, že se jedná o primitivního pterodactyla, který žil v suchozemském prostředí.
Šlo o poměrně malého ptakoještěra s rozpětím křídel zhruba 4,5 metrů. Postupem času se z však pterodactylů vyvinuli létající ptakoještěři velcí v některých případech jako malé bezmotorové letadlo. Vymřeli společně s dinosaury asi před 66 milionem let.
„Objev poskytuje nové informace o vývoji těchto pozoruhodných tvorů. V době, kdy tento druh pterodactyla žil na území dnešní Číny se jednalo o oblast sužovanou častými záplavami. Což mu usnadnilo adaptaci na zdejší podmínky.
Jeho úzké končetiny vhodné pro pohyb ve vodě se postupně rozšířily do podoby křídel,“ konstatoval paleontolog a jeden z vedoucích výzkumů Brian Andres.