Pokud člověk vypije zhruba jeden, až dva šálky kávy denně snižuje se u něj riziko vypuknutí cukrovky 2. typu až o 11%. Vědci z Ústavu výživy na Harvardově univerzitě zkoumali, jestli pití kávy, čaje a kávy bez kofeinu může mít vliv na snížení výskytu diabetu 2. typu.
Zajímalo je také, jestli se pravděpodobnost onemocnění snižuje s rostoucím množstvím vypité kávy. Vědci pracovali s údaji získanými díky třem dlouhodobým výzkumům. Testovanými subjekty byli lidé rozdělení do tří základních věkových kategorií. Celkově se jednalo zhruba o 120 tisíc jedinců.
Od účastníků studie vědci ve dvou až čtyřletých intervalech sbírali pomocí dotazníkového šetření podrobné informace o jejich stravě, životním stylu a zdravotním stavu včetně dlouhodobých a chronických onemocnění. Výzkum trval více než 20 let.
Vědci zjistili, že čím více kávy lidé denně vypijí, tím menší riziko diabetu jim hrozí. Účastníci studie, kteří vypili až tři šálky denně, měli až o 37% nižší pravděpodobnost, že onemocní cukrovkou. Káva bez kofeinu však vliv na snížení rizika cukrovky nemá.