Neurologové objevili proces, při němž se v mozku vytvářejí nervová spojení vyvolávající strach a následnou fyziologickou reakci na něj. Strach nelze vnímat jako jednoznačně negativní emoci.
Naše předky chránil před nástrahami okolí. Pokud pravěký člověk cítil nebezpečí, dal se buď na útěk, nebo zaútočil. Strach o život mimo jiné způsobuje, že se nám třesou ruce, zvýší se nám tep a zrychlí dech.
Vědecký tým z Univerzity v Bristolu identifikoval řetězec nervových spojení, která propojují mozková centra vysílající signály vyvolávající pocit strachu s míchou, což má za následek, že nás mrazí v zádech, když se bojíme.
Tyto původní projevy strachu má na svědomí část mozku, které leží v týlní oblasti orgánu a říká se jí mozeček.
Jedná se konkrétně o malé centrum označené neurology jako PAG, které slouží i jako aktivátor strachu při rozpoznání nebezpečné situace. Jestliže vědci pochopí, jakým způsobem tyto centrální nervové dráhy fungují, bude je dělit jen malý krůček od nalezení účinné léčby emočních poruch souvisejících s panickými návaly úzkosti, jako jsou třeba nejrůznější fobie včetně strachu z pavouků.