Není to tak dávno, co svět obletěla zpráva, že vědci oživili 30 tisíc let starý virus. Nyní se jim podařilo oživit i 1 500 starý a zmrzlý mech z Antarktidy.
O mimořádných vlastnostech mechu se vědělo již dříve. Vědci předpokládali, že může v hibernaci přečkat i stovky let. V minulosti totiž na mechu rostoucím ve volné přírodě severských oblastí vypozorovali, že dokáže přežít bez problému i dvacet let pod ledem.
Ovšem, že umí setrvat ve vegetační nečinnosti více než tisíc let, je překvapení i pro ně. Vědci mech v laboratoři pomalu rozmrazili a poté jej přesunuli do inkubátoru. Ve sterilním prostředí, při průměrné venkovní teplotě a za stálého přísunu světla, mech začal opět růst. Výzkumníci odhadli jeho stáří pomocí uhlíkového datování na minimálně 1530 let.
Schopnost přežít v hibernaci tisíce let byla dříve přisuzována jen bakteriím. Nový vědecký objev znamená výrazný posun ve zkoumání života na zemi.
Mechy tvoří v severských oblastech významnou součást ekosystému. Nový vědecký objev, vysvětluje, jak vypadal ekosystém v období tak zvaných malých dob meziledových. Dříve se totiž soudilo, že mech se zpět do severských oblastí dostával po ústupu ledu a sněhu postupně, z jižních oblastí.