Astronomové z NASA oznámili, že za pomocí rentgenového dalekohledu Chandra, který se nachází na oběžné dráze Země, změřili rychlost masivní černé díry, vzdálené od Země 6 miliard světelných let.
Astronomové u černých děr rozlišují dvě základní charakteristiky. A to hmotnost a rotaci. Pokud jde o měření hmotnosti černých děr, dosáhli již nejednoho úspěchu. Měření rotace vzdálených černých děr bylo však pro astronomy tvrdým oříškem.
Výzkumnému týmu pod vedením Rubense Reise z Michiganské univerzity se podařilo změřit rotaci vzdálené černé díry, díky deformaci časoprostoru v gravitačním poli eliptické galaxie. Tato deformace časoprostoru totiž při pohledu na kvasar, což je vesmírné těleso vyzařující nesmírné množství energie, funguje jako přírodní dalekohled.
Vědcům se při pozorování podařilo získat velmi podrobné informace o záření proudu fotonů, takzvaných paprscích X. Což jim umožnilo poměrně přesně změřit hodnoty rotace černé díry. Dospěli tak k závěru, že obrovské černé díry rotují rychlostí srovnatelnou s polovinou rychlostí světla.
Tento významný objev umožní vědcům studovat, zda se černé díry vyvíjí obdobně jako jejich hostitelské galaxie. Objev je důležitý ještě z jednoho důvodu. Dosud totiž astronomové byli schopní změřit rotaci černých děr vzdálených od Země pouze 2,5 miliardy až 4,7 miliardy světelných let.