Zoolog a paleontolog Stephen Wroe společně s mezinárodním týmem vědců odhalil překvapivou skutečnost. Zjistil, že znalost řeči patrně není pouze výsadou člověka. Mluvit uměli možná i neandrtálci.
Vědci se dříve domnívali, že neandrtálci se nemohli dorozumívat řečí, protože neměli dostatečně vyvinuté jazykové ústrojí a chyběly jim také rozumové schopnosti, které jsou pro zvládnutí řeči nezbytné.
Tým vědců pod vedením Stephen Wroe zkoumal 60 tisíc let starou jazylku neandrtálce. Tu archeologové našli v Izraeli už v roce 1989. Ovšem za použití 3D rentgenové zobrazovací technologie se mezinárodnímu týmu podařilo podle tvaru jazylky dokázat, že ústní dutina neandrtálců byla velmi podobná té lidské.
Naopak vykazuje viditelné odlišnosti od ústní dutiny šimpanzů učenlivých a šimpanzů trpasličích, našich nejbližších příbuzných z živočišné říše. Pokud se neandrtálci skutečně dorozumívali řečí, znamená to, že jazyk jako komunikační prostředek používali lidé mnohem dříve, než se původně předpokládalo.