Stephen Bax, profesor aplikované lingvistiky na anglické University of Bedfordshire, oznámil, že se mu podařilo rozluštit 14 znaků v záhadném ilustrovaném Vojničově rukopisu, který byl sepsán neznámým jazykem a v neznámém písmu. Díky tomu se mu podařilo přečíst v textu deset výrazu, jako jsou výrazy pro koriandr, čemeřici, jalovec nebo souhvězdí Býka. „Využil jsem myšlenku identifikace vlastních jmen v textu, díky které byly již v minulosti úspěšně rozluštěny egyptské hieroglyfy a další tajemné rukopisy,“ řekl ke svému postupu Bax. „Rukopis má mnoho ilustrací hvězd a rostlin. Byl jsem schopen identifikovat některé z nich s jejich jmény při srovnání se středověkými herbáři v arabštině a dalších jazycích,“ dodal.
Záhadný Vojničův rukopis, který byl pod radiologické datace C14 napsán někdy mezi léty 1404 – 1438, dostal své jméno po americkém obchodníkovi polsko-litevského původu Wilfridovi Michaelu Voynichovi, který ho v roku 1912 získal v Itálii. V současnosti ho vlastní Yaleova univerzita. Prvním doloženým vlastníkem však byl na počátku 17. století v Praze žijící alchymista Jiří Bareš (Georgius Barschius). Po jeho smrti rukopis získal lékař a rektor Karlovy univerzity, učenec Jan Marcus Marci.
Kniha patrně měla asi 272 stran v 17 arších, dochovalo se jich ale jen 240. Kniha je psána na pergamenu. Celá kniha má asi 35 000 slov psané neznámým písmem o 20–30 znacích s jednoduchou interpunkcí a neznámým jazykem.