Jakmile se astronomům otevřela možnost pozorovat asteroidy ve vesmíru přímo, objevila se dlouho nevyřešená záhada. Kusy horniny, plující vesmírem, jsou o poznání „červenější“, než ty jejich části, které poté nalézáme v podobě meteoritů na zemském povrchu.
Podle nejnovějších výzkumů stojí za touto jejich barevnou proměnou přitažlivost planet, která na nich dovede vyvolat „zemětřesení“ v malém.
V roce 2010 se profesorovi planetárních věd na prestižním MIT Richardu Binzelovi podařil zásad do černého a tento problém rozřešil. Červenou barvu povrchu způsobuje podle něj vystavení asteroidů intenzivní radiaci ze Slunce.
Jakmile se však dostane asteroid do gravitačního pole planety, spustí se na něm malé zemětřesení. To způsobí, že se zrna hornina na jeho povrchu otočí a asteroid tak ještě před vstupem ho atmosféry ztmavne.
V nemálo případech však ke srážce asteroidu s planetou nedojde a kámen tak pokračuje na svém putování vesmírem i po tomto „přebarvení“. Richard Binzel pokračoval ve svých výzkumech a zjistil, že řada asteroidů, které lze pozorovat ze země, musela být v minulosti takto „přebarvená“ díky gravitačnímu vlivu Marsu.