Vesmír se vyžívá v extrémech. Najdeme v něm kylopské hvězdy, jejich jádro žhne stovkami milionů stupňů Celsia, i oblasti, v nichž se termodynamická teplota blíží absolutní nule. Jedno z takových míst, navíc utvářené prazvláštním objektem, objevili právě nyní astronomové v souhvězdí Kentaura, asi 5 000 světelných let od sluneční soustavy.
Mlhovina zvaná Bumerang se tak rázem vyšplhala na 1. příčku žebříčku nejchladnějších vesmírných objektů, dle měření zde průměrná teplota dosahuje 1 Kelvinu, při přepočtení na jednotky páně Celsia je to -272,15 stupňů: tedy 1 stupeň nad absolutní nulou. Tento objekt je ještě chladnější, než zbytky reliktního záření po Velkém třesku, které tvoří přirozenou teplotu na „pozadí“ nám známého vesmíru.
Proč tedy v radioastronomických datech tak jasně „žhne“ ? Mlhovina Bumerang se totiž nachází ve stadiu tzv. předplanetární mlhoviny, kdy centrální hvězdy ještě nejsou sdostatek horké na to, aby vyzařovaly ultrafialovou radiaci. Proud plynů je navíc extrémně rychlý a proto se i stejně rychle ochlazuje. Radioastronomové, pro větší názornost, uvádějí příměr s ledničkou, kdy expanze plynů zajišťuje chladné prostředí…