Domů     .Top
Šest minut pro zdraví

Ústečané mají nyní jedinečnou příležitost sledovat svůj zdravotní stav při běžné procházce parkem. Jednoduchý zdravotní test postavený na vědecké bázi je upraven tak, aby jej zvládl opravdu každý.

V ústeckých Městských sadech vyrostla unikátní stezka s názvem 6 minut pro zdraví. Je opatřená časomírou, měřením vzdálenosti, informačními tabulemi a hodnotící tabulkou. Stačí jen sledovat vzdálenost, kterou je schopen člověk ujít během šesti minut.

Výsledek ukáže, jak jste na tom se svou kondicí, především ale se srdcem a plícemi. Jedná se o pilotní, v Evropě dosud nerealizovaný, jednoduchý a efektní projekt městské stezky určený ke zdravotní diagnostice.

Autorkou myšlenky je ústecká lékařka MUDr. Iveta Petrová, která dala podnět Magistrátu města Ústí n. L. k jeho realizaci.

Instalace stezky v ústeckých Městských sadech sleduje především preventivně zdravotní funkci. Test má podnítit zájem o sledování vlastního zdravotního stavu. V neposlední řadě může být také mostem při komunikaci mezi lékařem a pacientem.

„Jsem přesvědčená, že člověk, který projde test na stezce a má možnost jej kdykoliv, zdarma a anonymně opakovat, může pomoci svému lékaři lépe a včas odhalit případnou nemoc nebo pomoci sledovat vývoj léčby své nemoci v čase.

S takovým pacientem se pak mnohem lépe spolupracuje“, vysvětluje autorka projektu, kardioložka  MUDr. Iveta Petrová.

Tak zvaný šestiminutový test chůze je známou diagnostickou metodou, která se ve světě i u nás používá. Doposud se ale vždy jednalo o využití v rámci specializovaných lékařských zařízení. Umístění v parku je z tohoto pohledu originální.  „Jsem ráda, že stezka za podpory  města vyrostla, a to na frekventovaném místě v parku, kde se pohybuje celé spektrum populace.

Osloví tak i lidi staršího věku, pro které jsou obvyklé sportovní aktivity příliš náročné,“ říká MUDr. Iveta Petrová a dodává: „Myslím, že tato jednoduchá iniciativa je snadno přenosná i do jiných měst a obcí.“ Město Ústí nad Labem se tak stalo průkopníkem nové metody s velkým potenciálem.

Předchozí článek
Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz