Profesorka Jennifer O’Loughlinová se svým týmem z kanadské Montrealské univerzity veřejného zdraví analyzovala data sbíraná od roku 1999. Výzkumu se zúčastnilo 1 300 mladých lidí z Montrealu a okolí, kterým tehdy bylo 12 – 13 let.
75 % z nich již někdy zkoušelo cigaretu, 44 % začala kouřit před nástupem na střední školu, 43 % začala kouřit v průběhu střední a 14 % začalo až po skončení střední školy.
O’Loughlinová vysvětluje, že je v dospělosti snazší dát průchod své impulzivitě – rodiče již tolik nevychovávají k lepšímu chování. Špatné školní výsledky se zase často pojí s předčasným ukončením školy a hledáním práce na místech, kde je vyšší podíl kuřáků nebo se zde přímo smí kouřit.
A nakonec plnoletí mají lepší přístup k alkoholu a pohybují se častěji v místech, kde snáz propadnou cigaretě. „Alkohol nás zbavuje zábran a sebekontroly, takže je významným rizikovým faktorem pro kouření,“ vysvětluje O’Loughlinová.
Protikuřácké kampaně jsou většinou cílené na děti a teenagery, neboť různé výzkumy prokázaly, že nejčastěji lidé začínají kouřit kolem dvanáctého nebo třináctého roku. Montrealští vědci však upozorňují, že by se měly kampaně zaměřit i na mladé dospělé.
Procento začínajících kuřáků v tomto věku je nezanedbatelné. A navíc jsou reklamy na tabákové výrobky zaměřeny přesně na tuto skupinu.