Pavoučí hedvábí je známo jako materiál, který vyniká vysokou pevností a elasticitou zároveň. Pro využití v jistých aplikacích mu však chybí další vlastnost – aby vodilo elektrický proud. Vědci se již delší dobu snaží tuto „chybu přírody“ napravit tím, že se na jeho povrch pokoušejí navěsit nanočástice různých kovů, např. zlata.
Výsledek však příliš nenadchl – vlákna tímto zásahem přišla o to, co nich bylo nejvíce oceňováno, totiž o svou pružnost.
Spojení pavoučích vláken s vodivými uhlíkovými nanovlákny se proto zdá jako výborný nápad. Celá věc se ovšem mnohem snadněji vymyslí, než udělá. Vědecký svět byl proto nedávno šokován objevem postupu, který zveřejnili američtí vědci pod vedením Edena Stevena z univerzity v Tallahasse na Floridě.
Podle nich je k )spěšnému propojení obou komponent, třeba postupovat takto. Vzít větší množství hedvábí a prášek z uhlíkových nanotrubiček. Tyto trubičky poté elektricky polarizovat, aby se přirozeně „přilepily“ k hedvábí.
Výsledek se smíchá s několika kapkami vody a nakonec vylisuje mezi dvěma vrstvami teflonu. Výsledek je pak nejen 3x pevnější, než běžné pavoučí vlákno, ale vede i elektrický proud.
Nyní zbývá již jediné – najít způsob, jak chovat pavouky ve velkém.