Na tuto vzácnou formu zvukové halucinace se zaměřili američtí neurologové z lékařské fakulty Loyola University Medical Center. Muzikální či hudební halucinace je forma zvukového přeludu, při němž pacienti slyší písně, instrumentální hudbu nebo melodické fragmenty.
Nikoli v mysli, ale v rámci šalebné akustické mystifikace, která má podobu naprosto realně slyšitelné zvukové melodie. Doposud na tyto zvukovjemy neexistuje žádný lék.
Přepadá povětšinou starší lidi a má úzkou návaznost na některé typy nervově-psychických chorob, jako jsou třeba epilepsie, poškození mozku, schizofrenie a deprese. Pacienti si jsou vědomi, že mají muzikální halucinace a často tyto hudební vjemy shledávají rušivými a dotěrnými. Někdy se může (u hůře slyšících) jednat i o závadu naslouchátka.
Trpí jimi ve většině případů před usnutím, což se někdy opakuje (přitom se jedná o stále stejný motiv až do zbláznění) i několik týdnů či měsíců.
Často si nejsou vědomi, že by písničku vědomě znali, byť si někdy dokážou vzpomenout na její text. Neurologové zmírňují některé obzvlášť nepříjemné příznaky muzikální halucinace protizáchvatovými farmaky.