Domů     .Top
Orli hnízdí v Česku
21. století 12.8.2013

Stále častěji můžeme na obloze pozorovat siluety majestátně kroužících dravých ptáků – orlů. Co je toho příčinou a jak k tomu došlo, tím se zabývají členové specializované Skupiny pro výzkum a ochranu dravců a sov ČSO, kteří dlouhodobě sledují vývoj stavu velkých druhů dravců u nás. A o čem jejich data vypovídají?

Na území ČR bylo do současné doby zjištěno 12 druhů velkých dravců, tj. supů a orlů. U více než poloviny, sedmi druhů, se jedná jen o zatoulance ze vzdálených evropských hnízdišť a často jsou známa jen ojedinělá náhodná pozorování.

Zajímavý je případ největšího evropského dravce orlosupa bradatého, o jehož záznamech výskytu z 19. století byly vedeny spory a pro neprůkaznost dokladů nebyl jako člen naší avifauny uznán. Přesto se mezi naše druhy zcela nečekaně a bezesporu neobvykle zařadil v letošním roce.

Při vyhodnocování telemetrického sledování samice orlosupa švýcarskými ornitology se dodatečně zjistilo, že nad našimi hlavami tiše a nenápadně přeletěl, aniž by ho kdokoliv zpozoroval. Dokládá to trasa letu, sestavená ze záznamů satelitního vysílače, který orlosup nesl připevněný na zádech.

Do druhé skupiny velkých dravců patří druhy, které u nás hnízdí nebo dříve hnízdily. Např. o hnízdění orla volavého existuje jen jeden doklad preparovaných mláďat z 19. století, potvrzen byl však až revizí muzejních sbírek o téměř 150 let později.

Orel křiklavý opakovaně hnízdil v minulém století na Šumavě, přesto může příležitostně zahnízdit i jinde, ale pravděpodobně uniká pozornosti. Za relativně stabilní můžeme považovat počtem nevelkou populaci 3-5 párů orla královského, hnízdícího od roku 1998 na jižní Moravě.

Nejnovějším hitem je letošní první mládě orla skalního na severu Moravy, přestávka hnízdění na našem území trvala téměř 100 let.

„Jediným druhem, u kterého můžeme jednoznačně hovořit o příznivém vývoji,“ pochvaluje si Zdeněk Vermouzek, ředitel ČSO, „je orel mořský“. Před více než 100 lety původní hnízdiště zanikla a od té doby u nás jen zimoval.

V souvislosti s nárůstem populace v sousedním Polsku a Německu postupně narůstaly stavy zimujících ptáků a od počátku 80. let minulého století orli mořští u nás opět hnízdí. Nejprve na Třeboňsku, ale postupně obsazují i další vhodné lokality, v současné době je na českém území evidováno kolem stovky hnízdících párů.

Ve většině případů je příčinou návratu hnízdících orlů situace v okolních státech, kde důslednou ochranou početní stavy přibývají a následně expandují na nové lokality. Přesto však tato situace v žádném případě neznamená, že by u nás byli dravci přemnoženi.

Ne všichni však mají z návratu orlů radost a přirozená funkce predátora v krajině jim vadí. Svědčí o tom počty uhynulých orlů a nejen jich, spolu s dalšími druhy dravců jsou každoročně nalézány kadávery s neklamnými známkami použití zakázaného přípravku karbofuran dříve používaného pro hubení hmyzu.

Je vysoce nebezpečný pro člověka a byl vyřazen ze seznamu povolených přípravků. Viníci unikají postihu a i přes vyhlášené finanční odměny se zatím nikoho z travičů nepodařilo usvědčit. Nezanedbatelné nebezpečí pro velké dravce, ale i další druhy ptáků představují také nechráněné rozvody elektrické energie, rozsáhlé kácení, nezákonný lov či ničení hnízd.

-TZ ČSO-

Související články
Vesmír 8.8.2019
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Příroda 7.8.2019
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz