Domů     .Top
S rorýsem se na sídlištích počítá!
21. století 4.7.2013

Od roku 2004, kdy se rorýs obecný stal Ptákem roku, usiluje Česká společnost ornitologická o zajištění jeho funkční ochrany. V roce 2008 pak v Praze odstartovala série projektů, zaměřených na praktickou ochranu hnízdišť rorýsů především na panelové zástavbě. Pro dosažení tohoto cíle se uskutečnila celá řada aktivit – semináře, školení, kampaně pro veřejnost, spolupráce s experty ve stavebnictví i se školami a širokou veřejností, sběr dat o hnízdištích rorýsů a mnohé další.

Po šesti letech soustavného úsilí jsou výsledky dlouholetého úsilí doslova viditelné. V podstřeší revitalizovaných panelových domů vystupují z fasády stovky speciálních hnízdních budek, v atikách dalších jsou zase k vidění upravené plastové mřížky, případně šikmo seříznuté plastové trubky, které rorýsům usnadňují přístup do hnízd.

K významnému posunu však došlo především v myšlení a informovanosti odborné i široké veřejnosti. Ačkoli patří rorýs mezi tzv. zvláště chráněné druhy, do stavební praxe se jeho zákonná ochrana dlouho nepromítala, běžně se zateplovalo během hnízdění rorýsů a nezřídka docházelo k zazdění mláďat i dospělých ptáků.

Lidé se také obávali znečištění nových fasád trusem a poškozování zateplených stěn. Po ujištění, že v tomto směru jsou rorýsi bezproblémoví, se míra tolerance obyvatel pražských sídlišť žít s rorýsem pod jednou střechou zvýšila.

„Velmi důležitá a oboustranně přínosná je spolupráce s pražským magistrátem i jednotlivými městskými částmi“ říká Lukáš Viktora z České společnosti ornitologické, který rorýsí projekty koordinuje. Účinným nástrojem při ochraně rorýsích hnízdišť se stalo Nařízení  hlavního města Prahy č.

18/2009. „Podobně důležitou roli hrají i stavební firmy, které nejenom rekonstruují a staví, ale také přispívají k šíření relevantních informací mezi širokou veřejnost – investory stavebních prací“, dodává Viktora.

Některé z nich převzaly návody a postupy ze specializovaných webových stránek rorysi.cz pro své firemní manuály.

Souběžně s prosazováním zákonné ochrany vznikají, pod dohledem expertů ve stavebnictví, také technická opatření na ochranu rorýsích hnízd – specializované budky, úpravy dutin, prostupy zateplením, boxy, vkládané do podstřešních dutin.

Vše se řídí několika základními kritérii – opatření musejí vyhovovat rorýsům a zároveň nesmí být časově ani technicky náročná, resp. drahá.

Jeden problém však přetrvává – stavební zákon jednoznačně neukládá stavebníkům povinnost žádat o stavební povolení při některých stavebních úpravách, např. zateplení. Úřady se pak o stavbě nedozví a nemohou tím pádem odpovídajícím způsobem reagovat.

Tuto překážku se postupně daří překonávat tak, že jednotlivé stavební úřady v rámci své územní působnosti vydávají přijímají obecná opatření závazné povahy.

Pražská sídliště  se postupně vymaňují z dřívější šedi. Mnohá z nich se pyšní vzrostlou zelení, zateplené fasády hýří barvami, přibývá dětských hřišť i další vybavenost. Zkrátka – stávají se dobrými adresami.

Věříme, že stejně dobrou adresou zůstanou i pro rorýse a další ptáky, kteří se s lidmi  – a lidé s nimi – po tisíce let učí žít.

-TZ ČOS-

Předchozí článek
Další článek
Související články
Vesmír 8.8.2019
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Příroda 7.8.2019
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz
Provozovatel: RF HOBBY, s. r. o., Bohdalecká 6/1420, 101 00 Praha 10, IČO: 26155672, tel.: 420 281 090 611, e-mail: sekretariat@rf-hobby.cz