Slunéčka východní (Harmonia axyridis) jsou velmi tvrdými bojovníky. V boji proti škůdcům se to skutečně hodí – sežerou totiž prakticky cokoliv, na co přijdou. Problém však nastává, když začnou bojovat i se svými konkurenty, specializovanými na stejný typ potravy.
Těmi totiž není nikdo jiný, než jiné, domácí druhy slunéček, například naše slunéčko sedmitečné. Žraví vetřelci zabijí hned dvě mouchy jednou ranou: konzumují i vajíčka a larvy svých konkurentů, čímž se najedí a zároveň konkurenty oslabí.
Naše původní druhy slunéček si to však nedají líbit a chovají se k vetřelcům stejně. Ale ouha – příroda na ně připravila nečekaný úskok.
Jak zjistili němečtí vědci pod vedením Andrease Vilcinskase, obsahují těla vetřelců něco, co jim v souboji s místními druhy pomáhá. Tím něčím je parazitická houba hmyzomorka druhu Nosema thompsoni. Zatímco asijská slunéčka si vůči této smrtelné nákaze dokázala vybudovat imunitu, místní druhy na ni hynou.
Oplácet vetřelcům stejnou mincí, tedy konzumovat jejich vlastní vajíčka a larvy, se místním druhům jednoduše nevyplatí. Spolu s nimi se totiž dostane houba do těla a zahubí je.