Viry zvané fágy se specializují na napadání bakterií. Přestože jsou bakterie v přírodě téměř všudypřítomné, na některých místech je jejich koncentrace pochopitelně o dost vyšší. Jedním z takových míst jsou i ty lidské tkáně, které jsou nejčastěji v kontaktu s vnějším prostředím, jako jsou dýchací cesty či trávicí trubice.
Jejich buňky jsou proto většinou chráněny vrstvou mazlavé tekutiny, hlenu (mucinu), který má za úkol zachytávat nečistoty i případné nezvané návštěvníky našeho těla.
Vědci z univerzity v kalifornském San Diegu pod vedením Jerremy Barra nedávno ukázali, že součástí hlenu je i velmi aktivní armáda přátelských virů, které sedí na velkých molekulách mucinu jako štětiny na štětci.
Úkolem takové štětky je vymetání bakterií. Vědců se podařilo okázat, že přítomnost virů dokáže snížit počet bakterií, které jsou schopné přichytit se na molekuly mucinu až 10 000x! Z tohoto vztahu však nezískává jen člověk.
I viry jsou odměněny – právě tím, že mají prakticky neustálý přísun zdroje svého živobytí. Fágy bychom tedy skutečně mohli považovat za součást našeho imunitního systému!