Pardubická firma ERA dokončila funkční demonstrátor nového typu pasivního radiolokátoru, který dokáže sledovat i letouny nevysílající žádné elektromagnetické vlny. Potřebuje k tomu jen běžné rádiové vysílání v éteru a mobilní anténu se speciálním softwarem. Tato novinka je spolu s osvědčeným radiolokátorem VERA součástí mobilního předváděcího systému zvaného Tichý strážce. Firma již novou technologii předvedla Armádě České republiky při vojenském cvičení, veřejnosti ji poprvé představí koncem měsíce na výstavě obranných technologií IDET v Brně.
Systém PCL, který ERA vyvíjí, navíc nepotřebuje ve srovnání s klasickým radarem pracovat s odrazem vlastního vyslaného signálu, ale může pouze „parazitovat“ na rozhlasovém nebo digitálním televizním vysílání v okolí, která mu vlny pro odraz nevědomky poskytují.
„Pro případ, že by bylo veřejné vysílání vypnuto, pracujeme také na alternativě, kdy systém doplní vlastní, vhodně rozmístěné vysílače. Jsem přesvědčen, že tato technologie v kombinaci s našimi dalšími systémy na bázi multilaterace představuje budoucnost pro sledování vzdušného prostoru,“ řekl generální ředitel ERA Viktor Sotona.
Takto vylepšený systém bude schopen vidět i letadla ve velmi nízkých letových hladinách, a mohl by se tak stát vítaným doplňkem klasických primárních radarů i při řízení civilního letového provozu, případně je úplně nahradit za zlomek nákladů na jejich pořízení a provozování. ERA již přislíbila svůj nový PCL demonstrátor k testování Řízení letového provozu České republiky na letišti v Praze.
Kromě civilního sektoru má nový sledovací systém ambice uspět i u vojenských zákazníků. O novou technologii projevila zájem i Armáda České republiky, jejíž zástupci se s novinkou v oblasti pasivní radiolokace měli možnost seznámit při vojenském cvičení na západě Čech koncem dubna, kterého se mobilní demonstrátor Tichý strážce účastnil. V rámci tohoto cvičení ERA poprvé v historii předvedla spolehlivost sledování cílů, které kombinace systémů PCL a VERA-NG umožňuje.
TZ