Domů     .Top
Ostrava získala nový superpočítač
21. století 27.3.2013

Do Ostravy dnes dorazil kontejner s prvním, „menším“ ze dvou klastrů (částí) superpočítače, který bude provozovat  Národní superpočítačové centrum IT4Innovations. Kontejner obsahuje superpočítač o výkonu srovnatelném s 3.900 běžnými notebooky. Byl umístěn na speciálně připraveném venkovním prostranství, v porubském areálu Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO).

„Tento superpočítač je několikrát menší než ten, který zprovozníme za dva roky, i tak se ale řadí mezi nejvýkonnější superpočítače střední Evropy,“ komentuje rektor VŠB-TUO Ivo Vondrák. Stroj je unikátní i v tom, že je ukotven do venkovního kontejneru.

„Superpočítač jsme do kontejneru umístili proto, abychom nemuseli čekat na dokončení nové budovy superpočítačového centra IT4Innovations. Čeští vědci potřebují velké výpočetní zdroje a potřebují je nyní,“ vysvětluje Branislav Jansík, ředitel superpočítačových služeb IT4Innovations.

„Kontejner obsahuje kompletní a smontovaný superpočítač včetně napojení na veškeré podpůrné subsystémy jako je chlazení a zabezpečení,“ upřesňuje Tomáš Hlavsa ze společnosti BULL, která uspěla v déle než rok trvajícím tendru a superpočítač pro IT4Innovations dodává.

Od přivezení superpočítače má společnost BULL přibližně měsíc na jeho napojení na připravené infrastruktury. Další měsíc budou probíhat tzv. akceptační testy, které prověří stabilitu a spolehlivost celého systému.

Spuštění superpočítače proběhne v květnu.  Do superpočítače se také konfiguruje jeho nové jméno, které vzešlo ze soutěže, do níž se zapojila i široká veřejnost. Vítězné pojmenování tak bylo vybráno ze 6 196 návrhů. Superpočítač je umístěn v kontejneru, který měří přibližně 13 metrů.

Superpočítač budou ze začátku využívat tuzemské výzkumné instituce. Z těch už projevily zájem Akademie věd, Karlova univerzita, České vysoké učení technické a mnohé další. „O možnost využívání superpočítače žádají také nově budovaná centra excelentního výzkumu, pražské ELI a brněnský CEITEC,“ doplňuje Jansík.

Na ostravském superpočítači se tak bude počítat např. v oblasti nanotechnologií, biomedicíny, při vývoji nových léčiv, ve strojírenství či automobilovém průmyslu a v chemii.

Ostravský superpočítač vzniká ve dvou etapách. Společnost BULL dodává tzv. malý klastr („menší superpočítač“). V současnosti probíhá nový tendr na dodávku finální části superpočítačové technologie tzv. velký klastr, který by v době svého dokončení měl patřit mezi sto nejvýkonnějších strojů světa. Mezitím bude dostavěna nová budova superpočítačového centra, do které se oba stroje přestěhují.

Celkové náklady na výrobu, instalaci a provoz první části ostravského superpočítače, spolu s dvouletým pronájmem mobilního datového centra, vyjdou na 90 milionů korun.  Celkově má projekt Národního superpočítačového centra IT4Innovations hodnotu zhruba dvě miliardy korun.

Zahrnuje i čerstvě rozestavěnou budovu centra za zhruba 193 milionů korun, která pak bude ukrývat celý superpočítač i všechny související výzkumné aktivity. VŠB – TUO získala na projekt 1,8 miliardy korun z evropských fondů.

Národní superpočítačové centrum IT4Innovations se zaměřuje na vědecký výzkum v oblasti informačních technologií, a to právě s důrazem na výzkum a vývoj v oblasti superpočítání. Na projektu od počátku spolupracují také další tři univerzity – Ostravská univerzita, Slezská univerzita a VUT Brno.

Spolu s nimi se na jedinečném centru superpočítání podílí také Akademie věd, přesněji její Ústav geoniky. Národní superpočítačové centrum IT4Innovations je od svého počátku součástí mezinárodní sítě superpočítačových expertních pracovišť PRACE a členové jeho týmu jsou mezinárodně uznávanými odborníky.

-TZ TUO-

Související články
Působivá kolekce slabých, ale barevných kosmických objektů na tomto snímku je známá jako mlhovina Racek, protože svým vzhledem připomíná ptáka v letu. Útvar tvoří oblaky prachu, vodíku, hélia a malého množství těžších chemických prvků. Celá oblast je místem zrodu nových hvězd. Mimořádné rozlišení tohoto záběru pořízeného pomocí přehlídkového teleskopu ESO/VST odhaluje detaily jednotlivých astronomických objektů, […]
Zřejmě největší druh papouška v historii objevili australští paleontologové. Podle všech indicií dosahoval výšky až jednoho metru, vážil asi 7 kilogramů, nelétal a mohl se chlubit skutečně silným zobákem. Pták dostal pojmenování Heracles inexpectatus a doba jeho života je datována přibližně před 19 miliony lety. „Nový Zéland je dobře známý svými velkými nelétavými ptáky. Dominantní […]
Čeští egyptologové mají v brzké době v plánu tříměsíční výpravu do lokality Abúsír, kde chtějí pokračovat v průzkumu údolního chrámu faraona Niuserrea a okolí hrobky hodnostáře Ceje. Lucie Jirásková z Českého egyptologického ústavu FF UK řekla, že je v plánu také zpracování vykopaných předmětů. „V průběhu výzkumů není moc času na zpracování nálezů. Necháváme si na to tedy měsíc, kdy […]
Protože elektrokola nebývají úplně levnou záležitostí, je pro každého majitele nejdůležitější ze všeho kvalitní ochrana před krádeží. Toho si je dobře vědom i nizozemský výrobce kol VanMoof, který bez mrknutí oka tvrdí, že má tu nejlepší ochranu na světě. Skutečně nepřehání? Pokud se podrobněji podíváme na ochranu jejich elektrokol Electrified S2 a X2, pak je […]
Kriticky ohrožený sýček obecný letos významně posílil populaci díky velkému množství hrabošů. Teď pro něj malý hlodavec může být hrozbou. Zemědělci dostali povolení trávit hraboše plošně rozhozeným jedem. Od 5. srpna jim to umožňuje rozhodnutí Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) podřízeného ministerstvu zemědělství. Ornitologové varují, že v ohrožení je mnoho živočichů a především […]
reklama
Nejčtenější články
za poslední
24 hodin    3 dny    týden
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
reklama
Copyright © RF-Hobby.cz