„Tento superpočítač je několikrát menší než ten, který zprovozníme za dva roky, i tak se ale řadí mezi nejvýkonnější superpočítače střední Evropy,“ komentuje rektor VŠB-TUO Ivo Vondrák. Stroj je unikátní i v tom, že je ukotven do venkovního kontejneru.
„Superpočítač jsme do kontejneru umístili proto, abychom nemuseli čekat na dokončení nové budovy superpočítačového centra IT4Innovations. Čeští vědci potřebují velké výpočetní zdroje a potřebují je nyní,“ vysvětluje Branislav Jansík, ředitel superpočítačových služeb IT4Innovations.
Od přivezení superpočítače má společnost BULL přibližně měsíc na jeho napojení na připravené infrastruktury. Další měsíc budou probíhat tzv. akceptační testy, které prověří stabilitu a spolehlivost celého systému.
Spuštění superpočítače proběhne v květnu. Do superpočítače se také konfiguruje jeho nové jméno, které vzešlo ze soutěže, do níž se zapojila i široká veřejnost. Vítězné pojmenování tak bylo vybráno ze 6 196 návrhů. Superpočítač je umístěn v kontejneru, který měří přibližně 13 metrů.
Superpočítač budou ze začátku využívat tuzemské výzkumné instituce. Z těch už projevily zájem Akademie věd, Karlova univerzita, České vysoké učení technické a mnohé další. „O možnost využívání superpočítače žádají také nově budovaná centra excelentního výzkumu, pražské ELI a brněnský CEITEC,“ doplňuje Jansík.
Na ostravském superpočítači se tak bude počítat např. v oblasti nanotechnologií, biomedicíny, při vývoji nových léčiv, ve strojírenství či automobilovém průmyslu a v chemii.
Celkové náklady na výrobu, instalaci a provoz první části ostravského superpočítače, spolu s dvouletým pronájmem mobilního datového centra, vyjdou na 90 milionů korun. Celkově má projekt Národního superpočítačového centra IT4Innovations hodnotu zhruba dvě miliardy korun.
Zahrnuje i čerstvě rozestavěnou budovu centra za zhruba 193 milionů korun, která pak bude ukrývat celý superpočítač i všechny související výzkumné aktivity. VŠB – TUO získala na projekt 1,8 miliardy korun z evropských fondů.
Národní superpočítačové centrum IT4Innovations se zaměřuje na vědecký výzkum v oblasti informačních technologií, a to právě s důrazem na výzkum a vývoj v oblasti superpočítání. Na projektu od počátku spolupracují také další tři univerzity – Ostravská univerzita, Slezská univerzita a VUT Brno.
Spolu s nimi se na jedinečném centru superpočítání podílí také Akademie věd, přesněji její Ústav geoniky. Národní superpočítačové centrum IT4Innovations je od svého počátku součástí mezinárodní sítě superpočítačových expertních pracovišť PRACE a členové jeho týmu jsou mezinárodně uznávanými odborníky.
-TZ TUO-