A o jaké pravidlo vlastně jde? Řeč je o zákonitosti, kterou jako první zformuloval již v roce 1893 belgický paleotolog Luis Dollo. Takzvané Dollovo pravidlo, které se mezi tím stalo standardní součástí učebnic evoluční biologie říká, že komplexní znaky organismu nemohou v jedné linie zmizet a znovu se objevit.
Představme si třeba slona, který by v průběhu evoluce přišel o svůj chobot. Dollovo pravidlo říká, že potomci slona bez chobotu už chobot nikdy mít nemohou. Výzkum drobných roztočů však ukázal, že tomu tak nutně být nemusí.
A jejich slova mají skutečně váhu. Vědci prozkoumali na 700 druhů roztočů z čeledi Pyroglyphidae, což jsou běžní roztoči, kteří žijí například i ve vaší posteli. Od každého z nich (a také od řady jejich příbuzných) přečetli 5 genů, i nichž je známo, že mají co dělat s potravní specializací. A výsledek?
Ukázalo se, že tito roztoči jsou potomky druhů, které žijí zcela parazitickým způsobem života v peří ptáků. I přes to, že jejich předky byli parazité, dokázali se však dnešní roztoči vrátit k volnému životnímu stylu. A porušit tak učebnicové pravidlo pana Dolla.