Zpráva o tom, že samci britských vyder mají čím dál častěji podivně deformované penisy, může vyvolat až úsměv. Ten však může na tváři rychle zamrznout, když si uvědomíme, že vydry tímto způsobem reagují na nějaký typ znečištění přírody.
Britští vědci spekulují o látkách, které rozkolísají jejich hormonální systém. Osudu vyder by se proto nemusely vyhnout ani další volně žijící živočichové.
V průběhu let 1992 až 2009 prozkoumali vědci z univerzity v Cardiffu na 755 mrtvých těl vyder z celé Velké Británie. Překvapivě velké řadě samců byla společná jedna anomálie: deformace jejich pohlavního ústrojí.
Zmenšovala se jak velikost jejich penisové kosti (baculum), tak varlat. Nezřídka byly v jejich chámovodech nalezeny i cysty.
Jelikož jsou vydry v místech, kde žijí vrcholovými predátory, odráží jejich zdravotní stav do značné míry stav celého ekosystému. I když vědci zatím nemají zcela jisto o tom, v čem vlastně spočívá příčina tohoto zvláštního jevu, jedno z vysvětlení je však nabíledni.
Zvířata mohla být během zárodečného vývoje vystavena nejrůznějším typům tzv. endokrinních disruptorů, tedy látek, které nějakým způsobem zasahují do jejich hormonálního systému.
Tyto látky se dostávají do oběhu přírodou díky chemickému průmyslu i komunálnímu odpadu. Přesycenost prostředí tímto typem látek je také jednou z možných odpovědí na zatím nepříjemnou záhadu prudkého snížení mužské plodnosti.