Kdybyste s nedávno ocitli ve výšinách Chile, kde je umístěno jedno z nejúžasnějších zařízení, které má současná věda k dispozici, mohli jste si připadat na jako na koncertu Pink Floyd. Na nebi na nad obřím teleskopem jakoby se rozsvítila nová hvězda.
Šlo o zkoušku zaměření teleskopů prostřednictvím silného laseru.
Na hrátky s lasery jsou zvyklí především návštěvníci rockových koncertů. Laserový impuls, vyslaný z Very Large Teleskopu v Chile však svou silou předčil všechno, co může být na takových koncertech k vidění.
Dosáhl do výše 90 km nad zemský povrch. Na své cestě do nejvyšších pater atmosféry se paprsek střetl s 10 km mocnou vrstvou plnou sodíkových iontů, které jsou památkou na srážky Země s meteority. Protnutí paprsku s iontovým oblakem způsobilo na obloze efekt, podobný rozzáření nové hvězdy.
A jaký byl důvod tohoto podivuhodného představení? Zcela praktický – jak je už ve vědě zvykem. Astronomové potřebovali zmonitorovat astronomické turbulence v oblasti, kterou teleskopy monitorují. Zjištění budou sloužit ke korekcím a tedy vylepšení kvality získaného obrazu.