Imunitní systém člověka je tak složitý a tak jemně vyladěný, že v něm čas od času prostě dochází k chybám. Jedna z nich se projevuje jako cukrovka 1. typu. Imunitní buňky se jakoby „zblázní“ a začnou likvidovat nikoliv nepřátele, ale buňky vlastního těla.
V tomto případně jde o ty buňky slinivky břišní, které do krve dodávají důležitý hormon inzulín, který má na starosti kontrolu hladiny glukózy v krvi.
Vědci vedení Fàtima Boschovou z Autonomní univerzity v Barceloně nedávno zvládli zmírnit příznaky této nemoci u pěti psů beaglů, a to bez použití tradiční berličky, inzulínových injekcí. Úspěch slavila genová terapie.
S pomocí neškodného viru vpravili do jejich tkání geny, které si dokázal psí organismus zabudovat do své vlastní genetické informace. Jeden z nich byl přímo genem pro inzulín, druhý pak pro enzym, který svalovým buňkám diktuje, kolik glukózy si mají z krve odebrat.
Psi se nejen zbavili závislosti na dodávání inzulínu, ale dva z nich dokonce přežili o celé 4 roky déle. Vědci si také ověřili, že pro správný postup léčení je nutné, aby oba geny spolupracovali. Psi, kteří dostali jen jeden z genů, nejevili žádné známky léčení.