Vědci pracující v SETI institutu (a s nimi i tisíce dobrovolníků po celém světě, kteří dávají dobrovolně k dispozici volnou kapacitu svých počítačů), se dlouho věnovali propátrávání vesmírného šumu takříkajíc nazdařbůh.
Tento úkol je však nesmírně náročný na kapacitu počítačů. Je proto lepší, když se vědci zacílí pouze na menší oblast kosmu. Ta pochopitelně musí být vybraná tak, aby byla pravděpodobnost zachycení signálu co nejvyšší.
Vědci pod vedením Jilal Tartera zaměřili své pátrání na oblasti, kde je největší známá koncentrace exoplanet v „obyvatelné zóně“. Ty jim vytipoval největší „lovec“ exoplanet, sonda Kepler. Tuto část oblohy poté v průběhu února až dubna 2011 propátrávali prostřednictvím teleskopu v Green Bank ve Virginii.
Soustředili se zejména na oblast ve frekvenčním rozsahu 1- 2 GHz, u níž je nejpravděpodobnější, se v ní objeví signál pocházející z umělého zdroje.
Výsledek analýzy dat nicméně nadšení nevzbudil: žádný signál nalezen nebyl. Pesimismu však vědci nepodléhají, pozitivní výsledek byl totiž při tak krátkém pozorování velmi nepravděpodobný. Pátrání bude nicméně jistě pokračovat dál.