Losos nerka patří k nejdůležitějším lovným rybám, zejména na severozápadě amerického kontinentu. Poznání jeho životních zvyklostí tedy není jen samoúčelnou zábavou pro biology, ale má také velký hospodářský význam.
Základ jeho biologie je dobře známý. Rodí se z oplozených jiker ve sladkých vodách severoamerických jezer. Poté po říčních proudech kontinent opustí a zamíří si to do vod Tichého oceánu oceánu, kde žije několik dalších let.
Nakonec se vrací zpět do řek a jezer, kde po vytření umírá. Jak ale ústí té správné řeky nalezne? Na tuto otázku se vědci snaží odpovědět již roky.
Vědci z Oregon University pod vedením Nathana Putnama si nedávno vzali na pomoc data sebraná o migracích lososů za posledních 56 let a porovnali je s geomagnetickými záznamy. Podle nich je vysoce pravděpodobné, že lososi si „vtiskli“ do dlouhodobé paměti geomagnetickou charakteristiku místa, kde vpluli poprvé do moře.
Jakmile dosáhnou dospělosti, začnou toto místo opět hledat. Podle Putnama není nepravděpodobné, že stejný mechanismus využívají i další migrující mořští tvorové, jako například karety či tuňáci.